Biblioteka

Szkolna biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin od poniedziałku do piątku od 7.30 do 14.00

Spotkania autorskie

9 czerwca 2017 r. trzy uczennice z naszej  szkoły: Katarzyna Bielecka, Gabriela Czapla, Natalia Król reprezentowały placówkę na Spotkaniu z poezją ,,Piękno Ziemi Ojczystej”. Gospodarzem spotkania był Specjalny Ośrodek  Szkolno- Wychowawczy im. Ewy Szelburg- Zarembiny w Karczmiskach. Honorowymi gośćmi byli: Pani Teresa Gurmińska, poetka z Warszawy, Ks. Wojciech Zasada- kapelan szpitala w Puławach, także poeta. W nastrój towarzyszący spotkaniu wprowadziła nas wspólnie zaśpiewana piosenka ,,Polskie kwiaty”.  Piękno naszego kraju i piękno języka polskiego w  swojej poezji przedstawili specjalni goście. Po krótkiej prezentacji własnej twórczości przez zaproszonych poetów, swoje utwory o Ojczyźnie prezentowali uczniowie z zaproszonych szkół. Nasze uczennice wyrecytowały wiersz Wisłąwy Szymborskiej ,,Gawęda o miłości Ziemi Ojczystej”, Epilog z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, wiersz Jana Pucka ,,Ojczyzna”.
     Na zakończenie spotkania wice dyrektor Adam Bidacha wręczył podziękowania i notesy, które zostały wykorzystane do wpisów autografów przez gości specjalnych. Nasze uczestnictwo potwierdza wspólna fotografia.
Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze przepełnionej patriotyzmem i miłością do Ziemi Ojczystej płynącą z poezji i prosto z serca uczestników.
   Panu dyrektorowi Adamowi Bidacha i pani Dorocie Godlewskiej dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjecie
dsc_0232 dsc_0236 dsc_0239 dsc_0242 dsc_0244 dsc_0245 dsc_0248 dsc_0243dsc_0250 dsc_0253

Dnia 15 maja 2017 r. w O C K w Opolu Lubelskim klasa II c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek.

Agnieszka Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką, leksykografem, a przede wszystkim poetką. Jest miłośniczką zwierząt i to one wielokrotnie są bohaterami jej utworów.

Podczas spotkania prezentowała fragmenty swoich utworów, jednocześnie prowadząc krótką lekcję języka polskiego w sposób zabawny. Autorka zdradziła dzieciom, skąd czerpie pomysły i kto najbardziej przeszkadza jej w pisaniu. Pisząc teksty dla dzieci, myśli o tym jak je rozweselić, a jednocześnie zachęcić do czytania.W  ciekawy sposób opowiadała jak powstaje książka. Podkreślała, że ważną rolę w książkach odgrywają ilustracje, dzięki którym częściej sięgamy po książkę i lepiej zapamiętujemy treść. Padło wiele pytań od dzieci, na które poetka bardzo chętnie odpowiadała.

Na zakończenie wszyscy, którzy zakupili książki pisarki otrzymali dedykacje i autografy. Za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli Pani Agnieszce bukiet kwiatów i kartkę z podziękowaniem, a Przemek i Alan wyrecytowali wiersze poetki. Mile spędzone chwile uwiecznione zostały na pamiątkowych fotografiach.

Ewa Rodak Anna Dąbrowska

tn_dsc_0218 tn_dsc_0219 tn_dsc_0220 tn_dsc_0221 tn_dsc_0223 tn_dsc_0224 tn_dsc_0225 tn_dsc_0226   tn_dsc_0229

Aktyw Biblioteczny

W dniach 24 i 27 marca 2017 roku kilka dziewcząt z Aktywu Bibliotecznego – Klaudia, Maja, Ania, Karolina, Agata, Ada z klasy VI a pracowały nad dekoracją wielkanocną. Dziewczęta wykazywały się kreatywnymi pomysłami i wielkim zaangażowaniem. Prace, które wykonały ozdabiają pomieszczenie czytelni. Teraz kolejne zadanie przed dziewczętami, a mianowicie przygotowanie prezentacji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Tak pracowały i tak wyglądają efekty ich pracy.
                                                                                                     Ewa Rodak
tn_dsc_0165 tn_dsc_0166 tn_dsc_0167 tn_dsc_0168 tn_dsc_0169 tn_dsc_0170

,,Książki naszych marzeń” trafiły do szkolnej biblioteki!

W grudniu 2015 roku do szkolnej biblioteki zakupiono blisko 150 książek dla uczniów szkoły podstawowej. Są to pozycje wybrane w zdecydowanej większości przez uczniów, zarówno poprzez zgłaszanie pożądanych tytułów bezpośrednio do bibliotekarzy, jak i przez wypisywanie książek, które powinny znaleźć się w szkolnym księgozbiorze, w ankiecie badającej preferencje czytelnicze uczniów. (Ankieta skierowana do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum była przeprowadzona pod koniec września 2015 r.)

Zakup książek był możliwy dzięki realizacji przez Zespół Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim Rządowego programu ,,Książki naszych marzeń”, który to zakłada wzbogacenie bibliotek szkolnych o książki, niebędące podręcznikami, które mają przede wszystkim sprawiać uczniom radość i zachęcać do czytania. O tym, że idea programu jest słuszna, może świadczyć duże zainteresowanie uczniów planowanymi zakupami do biblioteki i ciągłe dopytywanie się, kiedy wreszcie książki będą!

Teraz z przyjemnością można obserwować jak wskazane przez młodzież pozycje znikają z półek. Mimo że program dotyczył wyborów uczniów szkoły podstawowej, mam nadzieję, że gimnazjaliści też znajdą coś dla siebie. Zachęcamy do czytania i wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury;)

Agata Grudka

Wykaz “Książek naszych marzeń”