• Pierwszą podróż odbyliśmy do Czech. Było dosyć chłodno - jak widać.

  • Spotkanie podsumowujące wyjazd do Turcji.

  • Starożytne zabytki robiły na nas ogromne wrażenie. Dwa tysiące lat histrii...

  • Wspólne foto przed urzędem miasta Râmnicu Vâlcea...

        „Let’s Pedal for a Positive, Environmentalist, Dynamic, Adventurous Life” to tytuł nowego projektu w ramach programu ERASMUS+, który jest realizowany od września 2014 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim. Jest o czym mówić, ponieważ w województwie lubelskim projekt „przeszedł“ tylko w 7 szkołach, a w całej Polsce w 200 szkołach. W projekcie bierze udział 6 nauczycieli: p. Kamila Ryczek jako koordynator projektu, p.Wioletta Wrona, p. Monika Pietraś-Janoszczyk, p. Krzysztof Janoszczyk, p. Tomasz Gołofit oraz p. Mariusz Batyra jako wolontariusz, a także 16 uczniów z Gimnazjum Nr 2 w Opolu Lubelskim: Julia Wrona, Karina Woś, Kacper Rak, Maciej Świrkosz, Jędrzej Batyra, Dawid Kuchta, Dominik Pasierbiewicz, Jan Kobiałka, Weronika Cyrkler, Dominik Kwiecień, Michał Knap, Wiktoria Spyra, Jakub Dacko, Konrad Jedynak, Natalia Popiołek i Martyna Bartnik. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele wyjadą w 2015 roku do Czech (styczeń), do Turcji (marzec), do Włoch (maj) oraz Rumunii (wrzesień), by promować zdrowy tryb życia poprzez sport, a konkretnie jazdę na rowerze. Nie bez przyczyny tytuł projektu to „Pedałujmy po pozytywne, w zgodzie ze środowiskiem, dynamiczne i pełne przygód życie“. Oprócz tego uczniowie będą „szlifować swój angielski“ w realnych, codziennych sytuacjach, a nie w klasie! Od września 2014 roku uczniowie podejmują różnego typu zadania w ramach projektu: wykonali gazetkę oraz przygotowali logo projektu. To zwycięskie „wymalował“ jednak uczeń z Włoch.
        W kwietniu 2016 roku Zespół Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim będzie gościł młodzież wraz z opiekunami z wyżej wymienionych krajów. Będzie to ostatni etap programu i ostatnia wizyta, która zakończy projekt. „Let’s pedal“ to malutki krok w kierunku rozpowszechniania polityki rowerowej w Europie w ramach zrównoważonego transportu. Celem projektu jest angażowanie młodych ludzi w promowanie jazdy na rowerze poprzez szereg proponowanych działań. Projekt ma również przyciągnąć uwagę społeczności lokalnej i pokazać jak ważne jest planowanie i projektowanie ścieżek rowerowych, a także jak negatywny wpływ na zdrowie człowieka mają zanieczyszczenie powietrza oraz hałas powodowany przez pojazdy silnikowe.
       „Let’s pedal“ ma na celu promowanie zdrowych nawyków i pokazanie, że jazda na rowerze to świetny trening dla naszego organizmu. Projekt zakłada współdziałanie z różnymi fundacjami, organizacjami, stowarzyszeniami i klubami po to, by zwiększać świadomość społeczną dotyczącą kultury rowerowej. Co więcej, przyczyni się on do wymiany doświadczeń, wiedzy na temat polityki rowerowej oraz praktyk wśród pięciu europejskich krajów. Każdy z nich wprowadza do Unii Europejskiej coś nowego. Projekt ma również walczyć z uprzedzeniami na temat innych krajów i kultur, a na poziomie lokalnym ma ułatwić komunikację pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami, poprawić ich relacje i wzmocnić więzi poprzez wspólne „rowerowe działania“. Nie zastanawiajmy się więc! W drogę!

Wyjazd do Czech

Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o świcie. Wtedy to wyruszyliśmy z Opola Lubelskiego. Z warszawskiego lotniska Chopina wylecieliśmy do Pragi, która mimo zimowej aury przywitała nas wspaniałą pogodą....

Czytaj więcej...

Wyjazd do Turcji

Nasza kolejna przygoda z Erasmusem rozpoczęła się 22 marca 2015 roku. Tym razem wylecieliśmy do Turcji. W Stambule wylądowaliśmy około godziny 21. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na kolejny lot wyruszyliśmy dalej do Izmiru...

Czytaj więcej...

Wyjazd do Włoch

W dniach od 25.05.15 do 30.05.15 roku kolejna drużyna z grupy projektowej Let's PEDAL wyruszyła na spotkanie z włoską kulturą, obyczajami, tradycjami a przede wszystkim z promocją zdrowego stylu życia i komunikacją w języku angielskim oraz turystyką rowerową.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Rumunii

W dniach od 11.10.2015 do 17.10.2015 roku kolejna czwórka uczniów z „Dwójki” z grupy projektowej Let`s PEDAL wyruszyła na swoją Erasmusową przygodę do Rumunii.
 
 

Czytaj więcej...

Ostatnie zdjęcia

Czechy

...

Turcja

...

Włochy

...

Rumunia

...

O projekcie

Drodzy uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły,

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Gimnazjum Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim bierze udział w pierwszej edycji nowego programu europejskiego ERASMUS PLUS. Jest to program który od 2014 łączy w sobie kilka wcześniejszych przedsięwzięć unijnych, min. Program Comenius. Jest to duży sukces naszej szkoły, jako że jesteśmy jedyną szkołą na terenie powiatu opolskiego, która bierze udział w pierwszej edycji tego projektu, jedną z 11 szkół w woj. lubelskim i jedną z 207 z Polski. Inicjatorem udziału w projekcie jest Mariusz Batyra, rodzic, nauczyciel opolskiego Liceum, koordynujący projekt jako wolontariusz. Pan Mariusz Batyra dzieli się swoim doświadczeniem w realizacji tego typu projektów z nauczycielami naszej szkoły.

Jerzy Kramek - dyrektor szkoły

Projekt Erasmus+ umożliwił mi komunikację w języku angielskim, poznanie nowych ludzi z innych krajów oraz poznanie wielu ciekawostek na temat ich kultury. Cieszę się, że mogłam udać się do Czech i nawiązać tam nowe kontakty oraz szlifować język. Mam nadzieję, że w szkole średniej będę miała możliwość kontynuacji tego typu projektów. :-)
Julia Wrona - uczennica, uczestnik projektu

Uczestnictwo w projekcie „Let’s pedal for a Positive, Environmentalist, Dynamic, Adventurous Life” oprócz tego, że daje mnóstwo radości uczniom i nauczycielom jest przede wszystkim wspaniałym doświadczeniem. Każdy wyjazd daje możliwość poznania kraju i jego kultury oraz pozwala wykorzystać i sprawdzić swoje umiejętności językowe. Najważniejsze jest jednak to, że daje nam szanse poznania wspaniałych ludzi innych narodowości i wg mnie ten aspekt jest największą zaleta tego projektu!
Kamila Ryczek - nauczyciel biorący udział w projekcie

Projekt zatytułowany jest LET’S PEDAL FOR A POSITIVE, ENVIRONMENTALIST, DYNAMIC, ADVANTEROUS LIFE jak wskazuje nazwa, ma na celu promocję zdrowego stylu życia, sportu, zwłaszcza rowerowego, promocję postaw proekologicznych, poznawanie, promowanie i dbanie o zalety najbliższej okolicy jako obszaru na którym można czynnie wypoczywać, uprawiać sport, prowadzić zdrowy tryb życia i w międzynarodowym gronie przeżyć wspaniałą przygodę. Nasi partnerzy to szkoły z Manisy w Turcji, z Czeskich Valenic w Czechach, z Valcea w Rumunii i Melfi we Włoszech. Projekt trwa od 2014 do 2016. W jego ramach przygotowano wiele działań lokalnych zgodnie z założeniami projektu, jak i wizyty uczniów i nauczycieli w każdym z krajów szkół partnerskich. Pierwsza wizyta odbędzie się już w styczniu w Czeskich Valenicach, następnie planowane sa wizyty w Turcji, marzec 2015, Włoszech, maj 2015, Rumunii, wrzesień 2015, i wizyta zamykająca projekt to Opole Lubelskie, maj 2016. Zachęcam do udziału w działaniach projektowych. Udostępniamy regulamin projektu, prosimy o zapoznanie się z nim i życzymy powodzenia. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z nauczycielami/opiekunami projektu: Tomaszem Gołofitem, Wiolettą Wroną, Moniką Pietraś Janoszczyk, Kamilą Ryczek i Krzysztofem Janoszczykiem.
Jerzy Kramek - dyrektor szkoły

Prezentacje i inne materiały