„Let’s Pedal for a Positive, Environmentalist, Dynamic, Adventurous Life” /

... a więc w drogę!!!

WSPOMNIENIA Z UROKLIWEJ RUMUNII

        W dniach od 11.10.2015 do 17.10.2015 roku kolejna czwórka uczniów z „Dwójki” z grupy projektowej Let`s PEDAL wyruszyła na swoją Erasmusową przygodę do Rumunii. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy drugiej gimnazjum: Jędrzej Batyra, Dawid Kuchta, Jan Kobiałka oraz Dominik Pasierbiewicz. Opiekę nad uczestnikami podczas wyjazdu sprawowali p. Monika Pietraś-Janoszczyk, p. Krzysztof Janoszczyk, p. Wioletta Wrona oraz p. Tomasz Gołofit.
        Wyruszyliśmy 11.10.2015roku z lotniska Chopina do Belgradu, skąd czekał nas kolejny lot do Bukaresztu. Na miejsce dotarliśmy w godzinach popołudniowych.
        W poniedziałek po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Bukaresztu. Stolica Rumunii nie należy do najbardziej popularnych metropolii w Europie. Osoby odwiedzające główne miasto Rumunii może zadziwić fakt, że znajdują się tam nowoczesne budynki, a na tętniących życiem ulicach panuje wielkomiejski szyk. Swój ślad odcisnęły tu jednak długie lata komunizmu. Największym symbolem poprzedniego ustroju jest Pałac Parlamentu. Dla jednych to relikt komunizmu, dla innych - oznaka potęgi narodu. Wypełniony marmurami, kryształami i złotem pałac jest największym na świecie budynkiem pełniącym funkcję siedziby władz rządowych. To swoisty pomnik postawiony komunistycznemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceauşescu. Obecnie znalazły tam swoje miejsce m.in. obie izby parlamentu, trybunał konstytucyjny, międzynarodowe centrum konferencyjne, siedziba biura ochrony rządu, wydawnictwa urzędowe, a nawet muzeum sztuki współczesnej. Po wizycie w Parlamencie udaliśmy się na lunch, a w godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym. Mimo deszczowej pogody wszyscy uczestnicy rajdu świetnie się bawili i mieli okazję zobaczyć z perspektywy cyklisty kolejne atrakcje turystyczne Bukaresztu. Mieliśmy okazję podziwiać założony w 1936 roku wokół jeziora Herăstrău (74ha) jeden z największych parków w Bukareszcie Park Herăstrău. Mieści się on na powierzchni około 110 ha. Znajduje się tam wiele zabytków oraz Muzeum wsi rumuńskiej.
        Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się autokarem do miejscowości docelowej Râmnicu Vâlcea w Karpatch Rumuńskich. Podczas całodniowej podróży mieliśmy sposobność zwiedzenia zamku Drakuli w miejscowości Bran w Transylwanii. Jest on jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Rumunii. Kolejnym przystankiem w drodze do miejscowości Valcea było Făgăraş (Fogarasz). To niewielka miejscowość w środkowej Rumunii, położona nad rzeką Alutą  u podnóża Gór Fogaraskich w połowie drogi między Sybinem a Braszowem. Tym, co przyciąga tu wielu turystów, jest usytuowana w samym sercu miasteczka średniowiecza forteca, która uchodziła za jedną z największych i najpotężniejszych budowli obronnych w Transylwanii. Obecnie twierdza udostępniona jest zwiedzającym, a w jej murach funkcjonuje muzeum oraz biblioteka. Budowla ma nietypowy kształt nieregularnego trapezu z czterema masywnymi narożnymi basztami. Całość zaś otoczona jest szeroką i głęboką fosą. Piwnice warowni wykorzystywane są także jako przechowalnia wina. W późnych godzinach nocnych dotarliśmy do hotelu, gdzie po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na spoczynek.
        W środę 14.10.2015 po śniadaniu udaliśmy się do szkoły ekonomicznej w Valcea. Uroczystość rozpoczęła się od powitania reprezentantów wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Nasi rumuńscy przyjaciele powitali nas chlebem i solą chlebem i solą. Każda ze szkół z Polski, Turcji, Czech oraz Włoch przedstawiła swoją drużynę i zaprezentowała w multimedialnej prezentacji swoją szkołę, miasto i kraj. Językiem komunikacji, zgodnie z założeniami projektu, był język angielski. Po części oficjalnej gospodarze przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek, podczas którego panowała miła atmosfera. Tego samego dnia pracowaliśmy także nad naszą Erasmusową książeczką zatytułowaną „ Przygody chłopca na rowerze”. Podczas tych warsztatów młodzież miała możliwość „szlifować” swój angielski. Częścią ich pracy było wykonanie ilustracji do książeczki - owocu ich wielomiesięcznej pracy - którą każda szkoła partnerska przywiozła z Rumunii.
        Po obiedzie odbył się kolejny rajd rowerowy, który sprawił wszystkim uczestnikom wiele radości. Tym razem pogoda okazała się dla nas łaskawa. Po rajdzie wróciliśmy do hotelu, by troszkę odpocząć przed kolacją.
        Przedostatni dzień rozpoczęliśmy od śniadania w hotelowej restauracji, po której udaliśmy się do goszczącej nas szkoły, by nadać ostateczny kształt i wizerunek naszej wspólnej książeczce. Po krótkiej wizycie w szkole przeszliśmy do ratusza miejskiego na spotkanie z burmistrzem Valcea. Po krótkiej wizycie w ratuszu udaliśmy się na lunch w restauracji Akademia del Gusto, gdzie posililiśmy się przed wycieczką w góry do Parku Narodowego Cozia. Naszą grupę poprowadził przewodnik Parku Narodowego Cozia. W trakcie wycieczki opowiadał nam o wielu rzadkich gatunkach roślin i zwierząt, które występują na terenie parku, między innymi: o kozicach, niedźwiedziach, rysiach, skorpionach oraz kilku gatunkach węży, a także wielu niespotykanych gatunkach roślin. Po około dwugodzinnej wyprawie dotarliśmy do przepięknego, a zarazem największego wodospadu w Rumuńskich Karpatach. Widok zapierał dech w piersiach. Oczywiście nie obyło się bez sesji zdjęciowej w tak cudownym miejscu.
        Po krótkiej wycieczce trekkingowej zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilkę w muzeum Parku Narodowego Cozia, gdzie odbyła się prezentacja pokazująca piękno parku, a także historię i tradycje mieszkańców żyjących na terenach górskich.
       W drodze powrotnej udaliśmy się do restauracji DADA, gdzie nasi Rumuńscy przyjaciele przygotowali noc kulturalną dla uczestników projektu. Tego wieczoru wszyscy się wspaniale bawili przy tradycyjnych narodowych tańcach. Nawet najbardziej oporni tancerze ruszyli na parkiet. Panowała niesamowita atmosfera.
        Ostatni poranek naszego pobytu upłynął na zwiedzaniu kopalni soli „ Salina Ocele Mari” w pobliżu miejscowości Valcea. Kopalnia jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną, w której znajdują się restauracje, muzeum, kościół oraz dosyć duża baza sportowa, między innymi: boisko do piłki nożnej, koszykówki, tenisa, stół bilardowy, tor gokartowy i piaskownica dla dzieci.
        Punktem kulminacyjnym dnia był wieczór pożegnalny. Uczestniczyliśmy w koncercie, podczas którego podziwialiśmy utalentowaną młodzież rumuńską. Mieliśmy okazję posłuchać gry na skrzypcach, fortepianie oraz występów chóralnych i solowych. Po koncercie wszyscy uczestnicy projektu Let`s PEDAL otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz pamiątkowe upominki. Następnie udaliśmy się do restauracji, gdzie odbyła się kolacja pożegnalna. Wieczór upłynął w sympatycznej atmosferze. Jedzenie było pyszne, a na pożegnanie został wniesiony tort z logo projektu.
Niestety, nadszedł moment pożegnania. Nasza kolejna „Erasmusowa” przygoda dobiegła końca. Wielu uczestników projektu uroniło niejedną łzę… Wspomnienia zostaną na zawsze….
        W sobotę rano opuściliśmy gościnne miasto Valcea i wyruszyliśmy na lotnisko do Bukaresztu. W Warszawie wylądowaliśmy około dwudziestej, a do Opola dotarliśmy w późnych godzinach nocnych.
        Na przełomie maja i czerwca to my będziemy gospodarzami projektu Let`s PEDAL. To dla nas ogromne, a zarazem wspaniałe przedsięwzięcie…
Z niecierpliwością czekamy na naszych przyjaciół z Czech, Rumunii, Turcji oraz Włoch. Cdn….

Monika Pietraś-Janoszczyk

Wyjazd do Czech

Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o świcie. Wtedy to wyruszyliśmy z Opola Lubelskiego. Z warszawskiego lotniska Chopina wylecieliśmy do Pragi, która mimo zimowej aury przywitała nas wspaniałą pogodą....

Czytaj więcej...

Wyjazd do Turcji

Nasza kolejna przygoda z Erasmusem rozpoczęła się 22 marca 2015 roku. Tym razem wylecieliśmy do Turcji. W Stambule wylądowaliśmy około godziny 21. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na kolejny lot wyruszyliśmy dalej do Izmiru...

Czytaj więcej...

Wyjazd do Włoch

W dniach od 25.05.15 do 30.05.15 roku kolejna drużyna z grupy projektowej Let's PEDAL wyruszyła na spotkanie z włoską kulturą, obyczajami, tradycjami a przede wszystkim z promocją zdrowego stylu życia i komunikacją w języku angielskim oraz turystyką rowerową.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Rumunii

W dniach od 11.10.2015 do 17.10.2015 roku kolejna czwórka uczniów z „Dwójki” z grupy projektowej Let`s PEDAL wyruszyła na swoją Erasmusową przygodę do Rumunii.
 
 

Czytaj więcej, gdy wrócimy...

O projekcie