„Let’s Pedal for a Positive, Environmentalist, Dynamic, Adventurous Life” /

... a więc w drogę!!!

NA DWÓCH KÓŁKACH PRZEZ TURCJĘ

        Nasza kolejna przygoda z Erasmusem rozpoczęła się 22 marca 2015 roku. Tym razem wylecieliśmy do Turcji. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy drugiej gimnazjum: Weronika Cyrkler, Wiktoria Spyra, Dominik Kwiecień oraz Michał Knap. Opiekę podczas wyjazdu sprawowali p. Monika Pietraś-Janoszczyk, p. Krzysztof Janoszczyk, p. Wioletta Wrona oraz p. Tomasz Gołofit.
        W Stambule wylądowaliśmy około godziny 21. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na kolejny lot wyruszyliśmy dalej do Izmiru. W późnych godzinach nocnych dotarliśmy do naszej miejscowości docelowej – Salihli.
        W poniedziałek po śniadaniu odbyła się ceremonia powitalna w szkole Anatolu Imam Hatip Lissie. Uroczystość rozpoczęła się od powitania reprezentantów wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Następnie obejrzeliśmy krótką prezentację poświęconą wspomnieniom z Czech. Również nasi uczniowie przedstawili prezentację promującą naszą szkołę oraz nasze miasto. Tego dnia uczestniczyliśmy również w spotkaniu z burmistrzem Salihli. W godzinach popołudniowych uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach ceramicznych, a następnie w zajęciach malarstwa techniką marmurkową. Gospodarze przygotowali również noc kultury w restauracji Bizim Ev. Tego wieczoru, podczas wspólnej kolacji, przy tradycyjnych tureckich tańcach, zostały przełamane bariery językowe.
        We wtorek wyruszyliśmy do Izmiru. Na miejscu spotkaliśmy się z profesjonalnym kolarzem, który przeprowadził trening dotyczący bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Po tym przeszkoleniu udaliśmy się na kilkunastokilometrowy rajd rowerowy. Trasa przebiegała wzdłuż morza Egejskiego. Było tak pięknie i malowniczo, że musieliśmy co chwila robić przystanki , aby uchwycić te niesamowite krajobrazy na fotografii. Wspaniała pogoda sprawiła, że uczestnicy rajdu wrócili do Salihli z pierwszą opalenizną.
        Trzeci dzień naszego pobytu rozpoczął się od seminarium poprowadzonego przez pana Feriduna Ekmekci - profesora Uniwersytetu w miejscowości Mugla. Zwrócił on naszą uwagę na fakt, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego i poruszanie się rowerami zamiast pojazdami mechanicznymi.
        Po południu wyruszyliśmy do Izmiru, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzania atrakcji turystycznych tego wspaniałego miasta. Zwiedziliśmy dzielnicę Kemeralti, słynną wieżę zegarową, a także zrobiliśmy zakupy na prawdziwym tureckim bazarku. Wieża zegarowa jest symbolem Izmiru i najbardziej znanym obiektem w mieście. Została wybudowana w 1901 r. z okazji 25. rocznicy wstąpienia na tron sułtana Abdülhamida II. Wieża znajduje się w samym sercu Izmiru, na placu Konak i ma 25 m wysokości. Choć to nie jedyna turecka wieża tego typu, to właśnie ona znalazła się w latach 80 na rewersie banknotu 500 TL.
        Kolejnego dnia udaliśmy się na wycieczkę do turystycznych miejscowości. W Nazarkoy byliśmy świadkami tego, jak powstaje słynna ozdoba tureckiej biżuterii tzw. „oko proroka”. Po krótkim pobycie w tej malowniczej miejscowości udaliśmy się dalej do Sirince. Tam mieliśmy możliwość degustowania tradycyjnych lokalnych potraw. Dowiedzieliśmy się także, że te rejony słyną z winnic oraz przepysznej oliwy z oliwek oraz kosmetyków produkowanych z tych owoców. Po obiedzie wyruszyliśmy do Efezu. Tam udaliśmy się na zwiedzanie Domu Maryi położonego powyżej ruin Efezu na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików- gdzie Matka Boża mieszkała pod koniec swojego życia. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie starożytnego miasta Efez. Stamtąd wyjechaliśmy do nadmorskiej miejscowości Kusadasi.  Miasto to położone jest w malowniczej zatoczce. Słynie ono z lazurowej wody, szerokich plaż oraz dużej przystani. Nazwa miasta pochodzi od kształtu wyspy. Spoglądając na nią od strony morza zobaczymy kształt ptasiej głowy. Niewielka wysepka, Guvercin Adami, znajduje się niedaleko centrum miasta. Mieści się tam kamienna twierdza, która jest symbolem miasta. Z połączenia dwóch tureckich słów: kuş - ptak oraz Ada - wyspa, powstała nazwa Kusadasi (w dosłownym tłumaczeniu - wyspa ptaków).
        Ostatni poranek naszego pobytu upłynął na zwiedzaniu starożytnego gimnazjum w Sardes, a następnie świątyni Artemisa. Kolejnym punktem dnia był spacer nad wodospadami Kursunlu, gdzie znajduje się Spa zdrowotne. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć eskortowani przez policję miasta Salihli udaliśmy się na rajd rowerowy. Po ukończeniu rajdu udaliśmy się do restauracji Ocakbasi w Salihli. Zaskoczył nas widok kelnerów, którzy wnieśli prawie dwumetrowe tradycyjne tureckie zapiekanki. Smakowały wspaniale….
        Wieczorem gospodarze przygotowali dla nas w hotelu Lidya Sardes pożegnalną kolację. Po posiłku wszyscy uczestnicy projektu Let`s Pedal otrzymali certyfikaty uczestnictwa, wymienili się podarunkami i … wspólnie bawili się przy tureckiej muzyce. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnania. Nie obyło się bez łez… Nasz wspaniały pobyt dobiegł końca. Jedynym pocieszeniem dla wielu uczestników tego fantastycznego tygodnia jest fakt, że wspomnienia i przyjaźnie pozostaną na całe życie… W sobotę rano opuściliśmy gościnne Salihli i wyruszyliśmy do Polski.
        Projekt ERASMUS+ daje młodzieży wspaniałą sposobność zwiedzenia wielu ciekawych krajów które biorą udział w tym projekcie, poznania ich kultury, tradycji. Ponadto młodzi ludzie mają wspaniałą możliwość szlifowania języka angielskiego i sprawdzenia swoich umiejętności, możliwości. Kolejna grupa uczniów z „dwójki” wyjeżdża do Włoch 24 maja…

Monika Pietraś-Janoszczyk

Wyjazd do Czech

Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o świcie. Wtedy to wyruszyliśmy z Opola Lubelskiego. Z warszawskiego lotniska Chopina wylecieliśmy do Pragi, która mimo zimowej aury przywitała nas wspaniałą pogodą....

Czytaj więcej...

Wyjazd do Turcji

Nasza kolejna przygoda z Erasmusem rozpoczęła się 22 marca 2015 roku. Tym razem wylecieliśmy do Turcji. W Stambule wylądowaliśmy około godziny 21. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na kolejny lot wyruszyliśmy dalej do Izmiru...

Czytaj więcej...

Wyjazd do Włoch

W dniach od 25.05.15 do 30.05.15 roku kolejna drużyna z grupy projektowej Let's PEDAL wyruszyła na spotkanie z włoską kulturą, obyczajami, tradycjami a przede wszystkim z promocją zdrowego stylu życia i komunikacją w języku angielskim oraz turystyką rowerową.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Rumunii

W dniach od 11.10.2015 do 17.10.2015 roku kolejna czwórka uczniów z „Dwójki” z grupy projektowej Let`s PEDAL wyruszyła na swoją Erasmusową przygodę do Rumunii.
 
 

Czytaj...

O projekcie


Pierwszy raz byłem w Azji! Bardzo mi się podobało. Poznałem wielu ciekawych ludzi i bardzo chciałbym tam kiedyś wrócić.