„Let’s Pedal for a Positive, Environmentalist, Dynamic, Adventurous Life” /

... a więc w drogę!!!

BELLA ITALIA !- Kolejny etap realizacji Projektu Let' s PEDAL Erasmus + w Dwójce

        W dniach od 25.05.15 do 30.05.15 roku kolejna drużyna z grupy projektowej Let's PEDAL wyruszyła na spotkanie z włoską kulturą, obyczajami, tradycjami a przede wszystkim z promocją zdrowego stylu życia i komunikacją w języku angielskim oraz turystyką rowerową. Tym razem polską ekipę reprezentowali uczniowie z klasy III B gimnazjum: Martyna Bartnik,Natalia Popiołek,Jakub Dacko i Konrad Jedynak oraz zespół nauczycieli: Kamila Ryczek ,Monika Pietraś- Janoszczyk, Krzysztof Janoszczyk i Wioletta Wrona.
        Na spotkanie wyruszyliśmy dnia 24.05.2015 roku z lotniska w Warszawie do Monachium,gdzie czekał nas kolejny lot do Neapolu. Na miejsce dotarliśmy późnym wieczorem. Już na lotnisku zostaliśmy miło powitani przez ekipę z Włoch i Rumunii. Po zakwaterowaniu w Hotelu Gulia udaliśmy się na odpoczynek aby rano mieć dużo energii na spotkanie z pięknem włoskiego krajobrazu.
        W poniedziałek 25.05.2015 wszystkie drużyny spotkały się na śniadaniu. Pełni radości udaliśmy się wraz z przewodnikiem do zabytkowego Neapolu. Zwiedziliśmy przepiękne kościoły i katedry. Po lunchu gwoździem programu było zwiedzanie Pompeii- starożytnego miasta, znajdującego się u stóp słynnego wulkanu Wezuwiusz.
        Wieczorem udaliśmy się do Melfi , gdzie mieści się szkoła, którą wizytowaliśmy. Po zakwaterowaniu w miejscach noclegowych, po dniu pełnym wrażeń, udaliśmy się na spoczynek. Wtorek 26.05.15 przywitaliśmy słodkim śniadaniem i pojechaliśmy wizytować szkołę Instituto Istruzione Superiore”G.Gsparrini”w Melfi -jest to szkoła przygotowująca młodzież do obsługi hotelarskiej od gotowania po recepcję i profesjonalne kelnerstwo. Podczas ceremonii powitalnej wymieniliśmy się upominkami przywiezionymi z kraju oraz każda ze szkół z Turcji,Rumunii, Czech ,Polski i Włoch przedstawiała swoją prezentację multimedialną o szkole i kraju, z którego pochodzi. Językiem komunikacji był oczywiście język angielski,gdyż jednym z głównych celów wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus + jest komunikacja w tym języku.
        Po prezentacji zapoznaliśmy się z programem pobytu, czekało nas mnóstwo atrakcji m.in. rajd rowerowy i pizza party :) Po lunchu odbył się pierwszy rajd rowerowy ulicami miasta ,pogoda jednak nam niestety nie dopisała i troszkę popsuła nam frajdę, ale i tak było wesoło i szczęśliwi czekaliśmy do wieczora aby posmakować słynnej na cały świat pizzy neapolitańskiej ;) Włoska pizza jest faktycznie wspaniała i atmosfera podczas pizza party była taka jak przypuszczaliśmy(karaoke, jedzenie, wszystko spontanicznie i na luzie ). I kolejny dzień był już za nami...
        Środę 27.05.15 również przywitaliśmy słodkim śniadaniem i tak już do końca naszego pobytu .We Włoszech śniadanka jada się na słodko ! Kto lubi inaczej musi się na to przygotować, wybierając się przypadkiem na wakacje. Tego dnia pierwszym punktem programu była wizyta w słynnej włoskiej winnicy Rionero in Vulture. Zobaczyliśmy jak wygląda przechowalnia i dojrzewalnia win. Po południu zaplanowany był kolejny punkt programu-wspólne gotowanie. Zanim spotkaliśmy się we Włoszech ekipa uczniów musiała wywiązać się z zadania- tym razem było to przygotowanie zdrowego posiłku, po którym można wsiąść na rower i udać się w daleką trasę pełni energii. Przepis i wykonanie potrawy miało być przygotowane przez dzieci w formie prezentacji. Nasza drużyna wymyśliła przepis na indyka w ziołach z zapiekanymi ziemniaczkami i zestawem surówek. Turecka grupa gotowała słynną turecką szarmę, Czesi- naleśniki ,Rumuńska ekipa-kurczaka w papryce a Włosi -zupę neapolitańską. Każda grupa dostała swoje stanowisko i do dzieła ...Danie miało być przygotowane na 60 osób. Wszystkie grupy pracowały pod okiem profesjonalnego szefa kuchni z pobliskiego miasta Potenza. Każdy z nas czerpał dużo radości ze wspólnego gotowania. Wieczorem usiedliśmy do wspólnej degustacji, podczas której wyświetlana była przygotowana wcześniej prezentacja sposobu przygotowania potrawy.
        Czwartkowy dzień 28.05.15 również był pełen atrakcji .Rano udaliśmy się autokarem do miejscowości Monticchio Laghi (Lakes), gdzie znajduje się opactwo San Michele Abbey i Muzeum Botaniczne. Przepiękny klasztor wybudowany w stylu romańskim mieszczący w swoich wnętrzach multimedialne muzeum jedynej populacji motyla nocnego na świecie,która znajduje się właśnie na terenie niedaleko klasztoru. W środku opactwa mieści się również przepiękna kaplica a jej wnętrze przypomina wydrążoną w skale jaskinię. We wnętrzu kapliczki bije źródełko z uzdrawiającą wodą. Po duchowej strawie udaliśmy się spacerem na miejsce rajdu rowerowego. Przepiękna trasa dookoła dwóch jezior utworzonych w powulkanicznych kraterach,prowadziła nas wśród licznej zieleni i ruin starych zabudowań. Po rajdzie zjedliśmy lunch w pobliskiej restauracji.
        Wieczór również zapowiadał się pięknie, czekała nas konferencja na temat zdrowego stylu życia ,w tym zdrowego odżywiania jako bardzo istotnej roli w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku. Konferencję w języku angielskim poprowadził prof. Stefano Lorenzetti z włoskiego Instytutu Żywienia i Żywności. Niezależnie od kraju i miejsca na świecie każdy człowiek jednakowo potrzebuje ruchu i zdrowej diety. Włoska piramida żywienia nieco odbiega od naszej ale proporcje są bardzo podobne. Jeżeli chodzi o ruch, jako zdrowy element, jest on niewątpliwie jednakowy dla wszystkich ludzi na całym świecie.
        Po konferencji zwiedzaliśmy pracownię fizyczną ,geograficzną i małe muzeum przyrodnicze znajdujące się w szkole. Punktem kulminacyjnym dnia był wieczór pożegnalny i ceremonia rozdania certyfikatów. Elegancka kolacja w gronie zaproszonych gości ,którzy wręczali nam certyfikaty ukończenia kolejnego szkolenia minęła w bardzo sympatycznej atmosferze. Było pyszne jedzenie i wielki PEDAL tort,który zaskoczył wszystkich uczestników projektu. Pomimo tego,że w czwartek był wieczór pożegnalny, w piątek 29.05.15 czekała nas jeszcze jedna atrakcja, mianowicie zwiedzanie przepięknego miasta Matera. Pogodny poranek ostatniego dnia pobytu i typowo włoskie przecudne miasteczko łączące w sobie część zabytkową z nowoczesną. Matera jest miastem wpisanym na listę zabytków UNESCO, która w roku 2019 ma być Europejską Stolicą Kultury.
        Późną nocą wyruszyliśmy z powrotem do Polski. Na lotnisku w Warszawie wylądowaliśmy o godzinie 12.15. Nasza podróż i przygoda dobiegła końca. Podczas pobytu robiliśmy piękne zdjęcia, które przywieźliśmy jako niezapomniane pamiątki z Włoch.

Wioletta Wrona

Wyjazd do Czech

Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o świcie. Wtedy to wyruszyliśmy z Opola Lubelskiego. Z warszawskiego lotniska Chopina wylecieliśmy do Pragi, która mimo zimowej aury przywitała nas wspaniałą pogodą....

Czytaj więcej...

Wyjazd do Turcji

Nasza kolejna przygoda z Erasmusem rozpoczęła się 22 marca 2015 roku. Tym razem wylecieliśmy do Turcji. W Stambule wylądowaliśmy około godziny 21. Po kilkugodzinnym oczekiwaniu na kolejny lot wyruszyliśmy dalej do Izmiru...

Czytaj więcej...

Wyjazd do Włoch

W dniach od 25.05.15 do 30.05.15 roku kolejna drużyna z grupy projektowej Let's PEDAL wyruszyła na spotkanie z włoską kulturą, obyczajami, tradycjami a przede wszystkim z promocją zdrowego stylu życia i komunikacją w języku angielskim oraz turystyką rowerową.

Czytaj więcej...

Wyjazd do Rumunii

W dniach od 11.10.2015 do 17.10.2015 roku kolejna czwórka uczniów z „Dwójki” z grupy projektowej Let`s PEDAL wyruszyła na swoją Erasmusową przygodę do Rumunii.
 
 

Czytaj...

O projekcie